Rubik kocka jelölések

Sziasztok!

Ma megtanítom nektek a Rubik kocka oldalainak forgatásának jelöléseit és ennek segítségével sokkal érthetőbben tudom megtanítani, hogy hogyan kell kirakni a Rubik kockát.
Az alapelv az hogy a vessző nélküli nagy betűk azok olyan fordítások amelyek ha velünk szemben lennének akkor az óramutató járásával megegyezően kell elfordítani. Ha pedig vessző van utánuk akkor az óramutató járásával ellenkezően kell forgatni. Egyébként minden betű egy angol szót jelöl.

F: Az F az angol front szó rövidítése és ez a velünk szemben lévő oldal óramutató járásával megegyező (jobbra) irányba fordítása. Az F' ugyanaz mint az F csak ezt  ellenkező irányba kell fordítani mint az előbb.
B: A B az angol back szóból ered és ez a kocka hátulján lévő oldal és nem szabad elfelejteni, hogy ha velük szemben lenne akkor az óramutató járásával megegyezően (tehát most balra) kell fordítani. A B' az ellentéte a B-nek ezért a B' vesszőnél az oldalt jobbra kell fordítani.
R: Az R az angol right  szóból van és most a tőlünk jobbra lévő oldalt kell elfordít úgy hogy ha velünk szemben lenne akkor jobbra, tehát esetünkben hátra. Az R' ennek az ellentéte, tehát most magunk felé kell fordítani.
L: Az L az angol left szóból ered és ez a tőlünk balra lévő oldal és a vessző nélküli jel azt jelenti hogy magunk felé kell fordítani. A vesszős tehát az F' pedig hogy hátra felé kell fordítani.
U: Ez az angol up szóból került lerövidítésre és ez a kocka felső oldala, tehát a teteje. A sima vesszőtlen jelzésnén balra kell fordítani, a vesszősnél az ellenkező irányba azaz jobbra.
D: Ami az angol down szót jelenti és ez a kocka alja esetünkben. A D jelnél a kocka alját jobbra, míg a D'-nél a kocka alját balra kell fordítani.

Vannak még a dupla fordítások amiket úgy kell jelölni, hogy a betű mögé odateszünk egy 2-es számjegyet és így a jel máris kettő fordítást jelent. Ezen kívül van még a két sor fordítása, tehát pl. a középső oszlop és a jobb oldalt hátra fordítjuk és ezt úgy jelöljük, hogy a nagy R mögé odateszünk egy kis w-t: Rw. Vannak még a középső sor fordítások és ezek nem hivatalosak:
M: Az angol midle azaz közép tehát a középső oszlopot kell magunkfelé (lefelé) fordítani. Az ellentéte az M' tehát felfelé.
S: Ezt a betűt nem is fogom használni mivel ilyen lépés egy algoritmusomban sincsen és nem is tudom leírni ezért a csatolt videóban meg lehet nézni
•.E: Ez a középső sort jelenti és ennél a középső sort el kell fordítani balra. Az ellentéte az E' ennél jobbra kell fordítani.

Vannak még az átfogások amik viszont hivatalosak. Kétféle jelölés van ezekre, én az egyszerűbbet mutatom meg de ha a másikat is meg szeretnétek tanulni az is benne lesz a videóban. Itt vannak ezek a lépések azok, hogy szögletes zárójelbe tesszük és lekicsinyítjük a betűt és így nem csak egy oldalt hanem az egész kockát kell elfordítani. Pl.: [r] (az egész kockát felfordítjuk) és ennek az ellentettje: [r'].

Ha majd elérünk a nagyobb kockákhoz akkor kiegészítem ezt a bejegyzést. Nézzétek meg Török Ágoston, magyar Rubik kockázó videóját, szerintem ő egy nagyon jó kockás, nézzétek meg a youtube csatornáját
További szép napot és olvasást: A szerző.

Forrás: Török Ágoston